Komary niestety musimy zaakceptować razem z urokami lata. Jednak, gdy nasze Maluchy stają się ich ofiarami, trzeba działać i spróbować załagodzić swędzenie oraz ewentualną opuchliznę. Oczywiście najlepiej jest unikać miejsc, gdzie mogą być duże skupiska komarów, ale wiadomo, że czasami jest to po prostu niewykonalne.

Żeby uniknąć komarów, nie wychodźmy z dzieckiem wieczorem – wtedy właśnie jest najwięcej tych owadów. Jeżeli jednak zabieramy dziecko na spacer lub wybieramy się w miejsce, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że komary będą atakować – zadbajmy o odpowiednie ubranie dla naszego Maluszka, czyli bluzkę z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami. Nie jest to całkowita ochrona, ale zawsze dodatkowa osłona ciała.
Przed wyjściem na dwór możemy użyć środków przeciw komarom, ale musimy zwrócić uwagę na to, co jest napisane na etykietach produktów. Muszą być to preparaty odpowiednie dla dzieci – niektóre środki dostępne w drogeriach, mogą zawierać substancje chemiczne, które są szkodliwe dla Maluchów. Środki przeciwko komarom,  nie powinny spowodować podrażnień skóry.

 Jeżeli jednak komar ukąsi naszego Malucha, można posmarować to miejsce specjalnym preparatem, przeznaczonym do pielęgnacji skóry dziecka, który powinien zawierać mikronizowany tlenek cynku i witaminę E – działają kojąco i przeciwświądowo.
Po ukąszeniu przez komara, możesz również sięgnąć po naturalne metody, żeby załagodzić swędzenie i zmniejszyć opuchliznę. Możesz na przykład zrobić dziecku zimny okład – jeżeli miejsce ukąszenia jest spuchnięte lub przyłożyć plaster cebuli. Dobrym sposobem jest też natka pietruszki lub sok z cytryny, którym trzeba natrzeć miejsce ukąszenia.
Jeżeli jednak Maluch ma dodatkowe objawy, które wynikają z ukąszenia przez komara (np. zawroty głowy, problemy z oddychaniem) trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Skip to content