Zmiany skóry, które będziesz mogła najczęściej zaobserwować u swojego Maluszka w okresie niemowlęcym i noworodkowym to najprawdopodobniej pieluszkowe zapalenie skóry. Nie powinnaś mieć większych problemów z rozpoznaniem objawów tego zapalenia – są to zaczerwienienia i objawy rumieniowe, które występują w miejscu, gdzie do skóry dziecka przylega pieluszka. Wraz z postępowaniem zapalenia, objawy mogą przenosić się na podbrzusze i górną część ud. W przypadku ostrego zapalenia możesz zaobserwować krosty i pęcherze wypełnione ropą oraz grudki i strupki w kolorze miodowozłotym.

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i o wiele cieńsza niż u dorosłego człowieka, dlatego jest tak wrażliwa na otarcia. Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci może występować wielokrotnie w okresie pieluszkowania, a to niestety jest bardzo męczące dla samego Maluszka ze względu na świąd i piekący ból, który może towarzyszyć zapaleniu.

Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci powstaje z powodu zbyt długiego kontaktu pupy z wilgocią i substancjami drażniącymi, które pochodzą z moczu, kału i potu. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację skóry dziecka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pieluszkowe zapalenie skóry – pielęgnacja.

Przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka jest jednak znacznie więcej: rzadka zmiana pieluch, zbyt mocne wycieranie ręcznikiem po kąpieli okolic pieluszkowych, uczulenie na alergeny, które znajdują się w składzie kosmetyków używanych do pielęgnacji skóry Maluszka, rzadkie mycie pupy, biegunki, niewłaściwie dobrana pieluszka, która nie przepuszcza powietrza, przez co skóra dziecka nie oddycha.

Do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się maści i kremy – najlepsze zawierają: tlenek i siarczan cynku oraz siarczan miedzi ( pomagają zregenerować skórę i działają przeciwzapalnie), a także emolient, witaminę E i alantoinę. Jednak gdy są ostre zmiany zapalne nie bagatelizuj tego i skonsultuj się z lekarzem. Warto żebyśmy zadbała, także profilaktycznie, o zapewnienie odpowiedniej wentylacji pupy dziecka, częste zmienianie pieluch oraz używanie kosmetyków do pielęgnacji, które pozbawione są alergenów.

Skip to content