Albert Skrzypczak mgr farmacji, specjalista I stopnia farmacji aptecznej
Konsultacja medyczna: Joanna Nowak lek. Medycyny specjalista dermatolog

 Coraz więcej osób ma problemy z suchą skórą zarówno latem jak i zimą.  Problem ten zaostrza się  w schorzeniach  takich jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska oraz inne postacie zapaleń skóry.  Częste zmiany temperatur, zimą ogrzewanie i suche powietrze w pomieszczeniach, nadgorliwe mycie ciała zwłaszcza latem, wszystko to uszkadza  zewnętrzna  barierę ochronną , zaburzając pH skóry, która staje się sucha, łuszczy się i swędzi.

Problem z suchością skóry  dotyka osób w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są osoby leczone dermatologicznie na wyżej wspomniane choroby oraz osoby starsze. Wraz z wiekiem na skutek stopniowego zanikania gruczołów łojowych, zmniejsza się również wydzielanie potu oraz łoju, a tym samym osłabione zostają bariera ochronna oraz płaszcz lipidowy.

Szanowni Państwo zastanówmy się nad zagadnieniem suchej skóry. Skóra ludzka naturalnie ma odczyn kwaśny, średnio pH 5,5 i w tym środowisku utrzymywana jest bariera ochronna oraz  bakterie ochronne. Działanie wymienionych czynników zewnętrznych, a także używanie żeli pod prysznic, mydeł, detergentów, które mają zasadowe pH 9-12, powoduje że skóra zmienia swoje środowisko z kwaśnego na zasadowe. Powoduje to jej uszkodzenie, giną bakterie ochronne, a na ich miejsce wytwarzają się bakterie chorobotwórcze. Skóra traci szczelność, elastyczność, dochodzi do utraty wody, staje się przesuszona i podatna na zakażenia. Pojawia się  również uporczywy świąd.

Pacjenci chcąc sobie pomóc sięgają po różne powszechnie dostępne kremy i emolienty. Wielu producentów na potrzeby reklamy pisze o neutralnym pH.

Co oznacza neutralne lub obojętne pH ? Ma ono wartość ok. 7, czyli takie jak woda. Stosowanie preparatów o takim poziomie pH nie powoduje trwałej poprawy, gdyż nie odbudowują one właściwego, naturalnego, kwaśnego pH skóry 5,5. Oczekiwania, które obiecują zaspokoić producenci mogą nie zostać spełnione. Jak widać w niżej załączonej tabeli 1 pH znanych na rynku preparatów waha się w granicach od 6 do 8 pH. Żaden z wymienionych preparatów nie posiada pH takiego jak skóra. Czy w takim razie nadużywanie ich stosowania przynosi korzystne rezultaty?

 

Tab.1

 

 

 

NAZWA PREPARATU

EMOTOPIC emolientowy krem barierowy

EMOLIUM emulsja do ciała

DERMATIC LINUM kojący krem nawilżający

 

PH

 

7-8

 

6 – 6,8

 

6-7

 

Dlaczego tak trudno jest utrzymać stabilne, kwaśne pH w czasie ? Aby to osiągnąć niezbędne jest użycie specjalnie dobranego składu, ich proces łączenia, wysoka jakość technologii produkcji, zastosowanie odpowiednich maszyn, które pozwoliłoby na stworzenie unikalnych produktów z kwaśnym pH.

Na rynku pojawiły się produkty z linii Idravitae krem i balsam oraz żel do mycia zawierające w swoim składzie kwas mlekowy, który w naturalny sposób odtwarza kwaśne pH 5,5, co powoduje odbudowę bariery ochronnej, zmniejszenie poziomu bakterii chorobotwórczych i prawidłowe nawilżanie oraz natłuszczanie skóry, aby zapobiegać utracie wody. Dodatkowo zawarty w składzie 2% kwas salicylowy zawarty w kremie i balsamie działa antyseptycznie i antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się ognisk zapalnych, uelastycznia i wygładza skórę.

Bardzo ważnym składnikiem Idravitae kremu i balsamu jest kompleks witamin A, E, C w liposomach i F. Głęboko nawilżają i odżywiają przesuszoną skórę, przyspieszając proces jej regeneracji. Szczególnie witamina C dzięki liposomom lepiej się wchłania, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, poprawia stan kruchych naczyń krwionośnych i sprzyja syntezie kolagenu. Witamina F, bardzo rzadko spotykana w innych preparatach, jako Niezbędnie Nienasycony Kwas Tłuszczowy (NNKT) jest najważniejszy do odbudowy warstwy lipidowej naskórka, aby skóra nie wysychała.

Zatem, wybierając preparat do pielęgnacji suchej skóry warto zwrócić uwagę na występujące w kremach pH 5,5 (naturalny odczyn skóry) oraz składniki powodujące jej właściwe odżywianie, nawilżanie i odbudowę.

Preparat Idravitae w kremie świetnie  sprawdza się  w opatrunkach okluzyjnych  np. na dłonie, stopy, kolana czy łokcie. Na miejsca zmienione chorobowo należy nałożyć preparat: Idravitae krem i przykryć go cienką folia , pozostawić na kilka godzin. Opatrunek okluzyjny przy użyciu nieprzepuszczalnego materiału zwiększa absorpcje stosowanego preparatu. Terapia ta jest idealnie wskazana  na chłodny i wietrzny okres zimowy.

Skip to content