Wysypki letnie, wysypki słoneczne są to fotodermatozy, które pojawiają się u pacjentów wiosną lub wczesnym latem. Znacznie częściej chorują na nie kobiety i dzieci. Choroba ta ma charakter przewlekły i nawracający .

Jak dotąd przyczyny wymienionych fotodermatoz nie są do końca znane. Ich występowanie jest prawdopodobnie związane z nadwrażliwością skóry na promienie UVB, UVA i nie wytworzeniem jeszcze pewnego stopnia naturalnej odporności na słońce.

Wykwity pojawiają sie po kilku godzinach lub dniach od ekspozycji na promienie słoneczne.

Charakterystyczny jest początkowy rumień (zaczerwienienie skóry), na którym mogą pojawiać sie grudki, pęcherzyki, a nawet drobne wybroczyny krwotoczne. Najczęściej zajmowane chorobą miejsca to okolice dekoltu, boczna powierzchnia twarzy, szyi oraz grzbiet dłoni. Osutki mogą pojawiać się także u mężczyzn, czy młodych chłopców w formie tzw. młodzieńczej osutki wiosennej, usytuowanej na skórze małżowiny usznej oraz nosa .

Aby zapobiec powstawaniu fotodermatoz takich, jak osutki, pomocne mogą być kremy zawierające filtry słoneczne SPF 30 czy 50+.

Właściwe ubrania i stopniowe zwiększenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne (fto-hartowanie skóry sztucznym promieniowaniem UVB/ UVA na 4 -6 tygodni przed spodziewaną ekspozycja na słońce) mogą przynieść korzystny efekt. Często zdarza się jednak, że ta profilaktyka nie jest skuteczna. I wtedy przychodzi nam zmagać się z uporczywym świądem, pieczeniem i zaczerwieniem skóry, które utrzymują się kilka dni, a nawet tygodni po ekspozycji na słonce.

W leczeniu osutek często sięgamy po kremy sterydowe, ale warto pamiętać, że na rynku pojawiły się leki niesterydowe, które zawierają sól cholinową glicerofosfoinozytolu „GPI”. (Calmapherol S.C. krem). Działają łagodząco, redukują zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Składniki kremu, takie jak: jak tlenek cynku, siarczan cynku, siarczan miedzi, witamina E czy alantolina regenerują, odżywiają i pielęgnują skórę podrażnioną, zaczerwienioną i swędzącą, a przede wszystkim kojąco działają w rumieniu wywołanym UVB. Skuteczne mogą również być preparaty zawierające cynk PCA, aloes, D-pantenol (prowitamina B5), siarczan cynku i siarczan miedzi, witaminę A i E oraz alantoinę w formie pianki (jak Calmapherol pianka ). Forma pianki jest o tyle korzystna, że można ją wygodnie używać na większe części ciała, jak kończyny górne, dolne czy dekolt. Składniki te działają kojąco na podrażnioną i zaczerwieniona skórę, łagodząc świąd.
konsultacja medyczna: lek. med. Joanna Nowak – specjalista dermatolog
opracowanie materiału: Beata Nowak

Skip to content